top of page

Prohlášení Asociace ke Koronaviru

 

Všichni se nesmírně těšíme na den, kdy budeme moci pro naše diváky znovu hrát, a proto jsme

přivítali rozhodnutí Vlády ČR o možnost znovuotevření divadel a kin od 11. 5., avšak omezení, která

tuto skutečnost provázejí, znamenají, že ne všechna divadla budou moci zahájit svůj provoz.

Divadlo je totiž od nepaměti zcela specifický fenomén setkávání se živých interpretů s živým publikem. To, že by mělo docházet k jejich kontaktu za daných pravidel však odporuje všem principům samotné podstaty divadla. Na jevištích našich scén se při realizaci jednotlivých inscenací setkává v těsné fyzické blízkost a za pocitu absolutní důvěry ve své kolegy i na 250 umělců včetně dalších profesí. A obecenstvo…? Copak si lze představit, že by se divák mohl intenzivně věnovat divadelnímu umění, plně se mu odevzdat a užít si jej, když jeho hlavní starost má být vzdálenost od jiného diváka, ochrana rouškou i další omezení? Vždyť právě těsný fyzický divácký kontakt umožňuje onen zázrak divadla, který všichni dobře známe jako tzv. společný prožitek tzv. společné duše publika…

Jsme připraveni s velkou radost zahájit naši činnost v okamžiku, kdy nám to podmínky dovolí. Víme však, že ty stávající jsou v mnoha ohledech kontraproduktivní. K tomu jsme bezesporu v situaci, kdy je naší morální povinnost neprohlubovat dále již tak fatální ekonomické ztráty a nezatěžovat tak do budoucna ještě více tvůrčí činnost, dostupnost vstupenek pro širokou veřejnost i veřejné rozpočty.

Jedná se nám především o to, abychom naši uměleckou činnost mohli realizovat plnohodnotně a bez jakýchkoliv obav obecenstva. Jsme si vědomi, že se jedná o celosvětový problém, ale rovněž jsme přesvědčeni, že svoboda shromažďování, která je podstatou divadla, musí být umožněna bez omezení.

Uvítali bychom umožnění letních exteriérových divadelních produkcí od počátku měsíce června ve venkovních prostorách s kapacitou do cca 800 diváků a rovněž i jasné stanovisko Vlády ČR, že budeme moci kompletně obnovit naši činnost v divadelních budovách od konce měsíce srpna tohoto roku.

Žádnému z našich členů nezabraňujeme operativně uzpůsobovat jejich činnost i za daných podmínek. Navíc v nejbližších dnech očekáváme i zásadní modifikace těchto podmínek tak, aby se dostaly do souladu se základním smyslem naší divadelní existence.

Tiskovou zprávu je možno stáhnout zde.

Foto_rousky.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn

Dokumenty

 prokliky na dokumenty – stanovy, výroční zprávy atd. na portálu rejstříkového soudu

https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=755339

bottom of page