top of page

Mezinárodní den divadla

Oslavme Světový den divadla minutou ticha za všechny umělce, kteří padli v nesmyslných

válečných konfliktech, za rozbombardovaná divadla a za zničené kulturní hodnoty, které

vznikaly po staletí. 

Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům. Poselství k těmto dnům formulují každý rok významné osobnosti světové divadelní komunity.  

 

V letošním roce se dostalo významného uznání českému loutkovému divadlu, jelikož autorkou poselství ke Světovému dni loutkářství byla zahraniční odbornou veřejností zvolena Nina Malíková, česká dramaturgyně, redaktorka, odbornice na loutkové divadlo.  

 

Poselství ke Světovému divadla pro děti a mládež připravila prezidentka asociace ASSITEJ International a australská divadelnice Sue Giles a své vzkazy podtrhující důležitost divadla přidaly také děti a teenageři z Ukrajiny a Íránu.   

 

České středisko ITI rozhodlo letošní tradiční poselství ke Světovému dni divadla nahradit tímto apelem: Oslavme Světový den divadla minutou ticha za všechny umělce, kteří padli v nesmyslných válečných konfliktech, za rozbombardovaná divadla a za zničené kulturní hodnoty, které vznikaly po staletí. 

Day_400.png
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page