top of page

Michal Dočekal kandidátem Asociace profesionálních divadel do Rady ČT.

Dlouholetý umělecký šéf Činohry Národního divadla, současný

umělecký šéf Městských divadel pražských, vysokoškolský

pedagog Michal Dočekal byl Asociací profesionálních divadel ČR

nominován do Rady České televize.

 

 

 

 

Veřejnoprávní média mají své nezastupitelné místo v demokratické společnosti, což jsme si nyní během pandemie mnohonásobně ověřili. Česká televize nese spoluzodpovědnost za českou kulturu v nejširším slova smyslu,“ uvedl ke své kandidatuře Michal Dočekal.

Michal Dočekal vystudoval režii na DAMU, poté absolvoval stáž na University of London, Queen Mary and Westfield College. V letech 1991–1994 byl režisérem Divadelního spolku Kašpar, v období 1994–2002 vytvářel jako režisér a umělecký šéf novou podobu pražského Divadla Komedie (Divadlo roku 1996, Cena Alfréda Radoka). Mezi roky 2002 a 2015 byl uměleckým šéfem Činohry Národního divadla, další dva roky jejím ředitelem. V roce 2011 byl zvolen členem řídícího výboru Unie evropských divadel (UTE), která aktuálně sdružuje 21 významných divadel napříč celou Evropou; od roku 2015 zastává funkci prezidenta této organizace. Pravidelně režíruje na zahraničních scénách (budapešťský Vígszínház, Maďarské státní divadlo v Kluži, bukurešťské Teatrul Bulandra, bratislavská Aréna, Slovenské národné divadlo). Jeho inscenace obdržely řadu ocenění a byly pozvány na mezinárodní festivaly, například Divadlo Plzeň, POSZT v Pécsi, Interferences v Kluži, Festival národních divadel ve Varšavě, MESS v Sarajevu, Festival Iberoamericano de Teatro v Bogotě ad. Od sezony 2018/2019 je umělecký šéfem Městských divadel pražských (Divadlo roku 2019).

Michal Dočekal je respektovaná osobnost s velkým přehledem a zájmem o historii i společnost. V Radě ČT může být důležitým hlasem, zástupcem celé kulturní veřejnosti, umělců i návštěvníků divadel, koncertů i kin,“ doporučuje nominanta za Asociaci profesionálních divadel ČR její předseda Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno.    

 

Návrhy kandidátů na volbu čtyř členů Rady České televize se předkládaly volebnímu výboru Poslanecké sněmovny do 10. března 2021.  Letos na jaře končí mandát v Radě ČT  Jaroslavu Dědičovi, Jaroslavu Maxmiliánu Kašparů, Jiřímu Kratochvílovi a Danielu Váňovi. Předsedou Rady ČT je Pavel Matocha, zvolen byl loni v prosinci poté, kdy na tuto pozici rezignoval René Kühn.

Rada České televize je orgánem, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu ČT. Má 15 členů, které volí Poslanecká sněmovna. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Docekal_300.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page