top of page

Světový den divadla 27. března: příležitost pro plán otevírání kultury

 

Chci znát, kdy hrát! České středisko ITI u příležitosti Světového dne

divadla, který připadá každoročně na 27. března, zveřejňuje poselství

letos vyslovené britskou herečkou Helen Mirren a doplňuje ho o důrazný

apel.

Spolu s přicházejícím jarem a u příležitosti Světového dne divadla

vyzýváme k vytvoření jasného plánu pozvolného otevírání kulturních

odvětví.

Doba pandemická nesmí paralyzovat naši schopnost dívat se

do  budoucnosti a hledat perspektivy.

Slovy Helen Mirren: „Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu“.

 

Divadlo a umění jsou nezbytnou součástí regenerace společnosti. Dokud nebude zdravá kultura, nebude zdravá společnost. Žádáme o vytvoření jasného plánu, který pomůže nastartovat tvůrčí dialog navracející do  našich životů slova jako radost, krása, fantazie. Žádáme i o vytvoření plánu pro divadelní a taneční školství, aby studenti nemuseli žít v obavách o svou profesní budoucnost. Je nejvyšší čas přemýšlet o tom, co bude za týden, za měsíc, v létě. Masivní testování a postupující očkování musí přinést do společnosti naději, nádech normálnosti a rozumně a s respektem umožnit fungování kultury.

 

Apelujeme na urychlené zahájení odkládaných konzultací s experty Ministerstva zdravotnictví tak, abychom mohli veřejnosti říci nejpozději 27. března, kdy a za jakých podmínek umělec opět potká svého diváka a student svého učitele.

 

Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V posledních letech se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a se Světovým dnem loutkářství (21. března). Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na význam divadla vlády, politiky a instituce, které zatím neuznaly jeho hodnotu pro lidská společenství i jednotlivce a jeho potenciál pro ekonomický růst. Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce je autorkou poselství divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren.

Texty poselství najdete na těchto odkazech:

.

Chci_znat_400.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page