top of page

Vitamín D aneb Divadla spolu!

Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném

projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel

od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které

každý zúčastněný soubor během pouhých 72 hodin vytvoří a natočí inscenaci

na společné téma.

Výsledky tohoto adrenalinového maratonu budou odvysílány 9. května 2021

v 18:00 v mimořádném přímém přenosu z Divadla F. X. Šaldy v Liberci

na YouTube kanálu Vitamín D.

Jedná se o společnou výzvu, která v českém divadelním prostoru nemá obdoby.

Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Tamní divadelníci oslovili nejprve několik spřátelených souborů a společně pak celý projekt vymysleli. Otevřenou výzvu rozeslali všem profesionálním divadlům v Čechách i na Moravě. Nakonec se k projektu připojilo těchto třináct divadel: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo Josefa Kajetána Tyla Plzeň, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo Most, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo Cheb.

 

V čem spočívá kouzlo třídenní adrenalinové výzvy? Představte si tři dny a noci společné práce, na které se podílí celý divadelní provoz. Nejsou to pouze herci, režiséři, dramaturgové, výtvarníci či hudebníci, ale také technici, osvětlovači, zvukaři, garderobky, vlásenkářky a spousta dalších lidí. Všichni jsou nezastupitelní a všichni do toho jdou naplno, aby hájili barvy svého divadla. Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci. Přestože nám primárně nejde o to, abychom mezi sebou soutěžili, budeme moc rádi, když se diváci zapojí do hlasování o tom, která inscenace je nejvíce zaujala. Mohou tak podpořit své oblíbené divadlo, ale stejně tak mohou ocenit a podpořit originalitu jiných souborů, které třeba působí ve městě, kam se běžně nedostanou.

 

Projekt je inspirován akcemi typu 48 Hour Film Project či Malými Dionýsiemi kladenského divadla. Jde o jedinečný divadelní formát pro tuto dobu: okamžitou podobu živého divadla, kterou je možné předat divákům po celé republice.

 

 

FX_400.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page