top of page

Nejvyšší soud nepřiznal kardinálovi omluvu od divadel z Brna

Brněnská divadla se nemusí omlouvat za  divadelní inscenaci bosensko-chorvatského

autora Olivera Frljiče, kterou uvedl festival Divadelní svět Brno 2018 v Divadle Husa

na provázku. Nejvyšší soud potvrdil závěr dvou nižších instancí, které žalobu kardinála

Domina Duky zamítly. Nejprve jí nevyhověl Městský soud v Brně, v listopadu 2019 pak

totožným způsobem rozhodl brněnský krajský soud. 

Inscenace podle kardinála Duky prý nepřípustně zasáhly do jeho svobody náboženského vyznání a důstojnosti. Extrémní divadelní obrazy měly také ublížit dobrému jménu Duky coby primase českého. Omluvu žádal po Národním divadlu Brno, jež zmíněný festival pořádalo. Chtěl ji i po Centru experimentálního divadla, kde inscenace proběhly.

 

Nejvyšší soud poznamenal, že obsah inscenací zdaleka nevnímali všichni věřící urážlivě jako arcibiskup Duka a jeho advokát. Odkázal třeba na dřívější ohlas teologa a akademika Tomáš Halíka, který je vyhodnotil coby inspirující, jakkoliv provokující podle něj byly. V této souvislosti soud připomněl, že Halík obě hry na rozdíl od arcibiskupa s Němcem viděl. 

 

"Nebyl prokázán zásah do práv nějakého přímého poškozeného, jenž by zprostředkovaně mohl zasáhnout žalobce. Mohl-li by za takový zásah být pokládán útok na čest Ježíše Krista a Jana Pavla II., nebyl by objektivně způsobilý způsobit průměrnému občanu České republiky pocity osobního neštěstí," píše dál Nejvyšší soud.

 

 

Divka_400.jpg
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page