top of page
  • Facebook
  • LinkedIn

Divadla společně zvedají opony

“Pomozte nám držet oponu stále co nejvýše!“ zní výzva z Městského divadla Brno.

Začínající sezóna se pro většinu divadel nese ve znamení premiér, mnoho z nich je totiž do

současné sezóny odloženo už z jarního přerušení provozu. „Sezonu jsme zahájili na začátku

září odloženou premiérou autorské inscenace z pera Jakuba Žváčka a v režii Jana Prušinovského

Zlatá pláž. Z minulé sezony jsme byli nuceni přesunout i naplánovanou premiéru dramatizace Balzacova románu Ztracené iluze. Tuto inscenaci uvedeme v dubnu příštího roku,“ prezentuje pražské Divadlo Na zábradlí, které do konce sezóny přinese ještě čtyři další premiéry. Činohra Národního divadla Brno má v letošní sezóně naplánovaných celých deset premiér, v libereckém Divadle F. X. Šaldy proběhla v polovině září světová premiéra divadelní adaptace románu Karolíny Světlé — Sylva a ani ostatní divadla nezůstávají pozadu. Sérií premiér zahajuje pražské Národní divadlo. O výběr nových titulů není nouze ani v Plzni, Olomouci nebo Ostravě.

 

Vedle divadelních představení nabízí řada divadel na zahájení sezony  i jiné zážitkové programy. Příbramské Divadlo A. Dvořáka zve v sobotu 26. září na prohlídku zákulisních prostor svého divadla. Loutkové Divadlo Drak v Hradci Králové zase otevírá nový Dětský divadelní soubor.

 

Současné informace navíc ukazují, že ke strachu z návštěvy divadelního hlediště není důvod. „Hlediště jsou pro diváky bezpečná,” ujišťuje předseda Asociace profesionálních divadel a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. “Hlavní hygienička ČR J. Rážová minulý týden potvrdila, že v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, neeviduje hygiena žádná ohniska. Zdroje nákazy COVID-19 z takových akcí prakticky nejsou,“ hlásí na svém facebookovém profilu i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Stále samozřejmě platí, že musíme být ohleduplní, nosit roušku, mýt si ruce a udržovat rozestupy, jak jen to jde,“ dodává.

 

Divadla jsou na své diváky a dodržování platných pravidel připravena. V hledištích se nosí roušky. Zaměstnancům divadel se pravidelně měří tělesná teplota při vstupu do budovy. “Divadlo každý den pečlivě uklízíme a desinfikujeme. Prostory pro diváky jsou hygienicky oddělené od prostor pro zaměstnance. V průběhu představení máme zapnuté zařízení, které do sálu vhání čerstvý vzduch a ten vydýchaný zas žene ven. Samozřejmostí jsou všudypřítomné desinfekce a roušky. Ty jsou zdarma k dispozici na šatně, pokud si zapomenete vlastní,“ proklamuje na facebooku Činoherní studio Ústí nad Labem. Podobná opatření jsou nastavená i ve všech ostatních divadlech. Prioritou všech je bezpečnost diváků i zaměstnanců. 

 

Ani divadlům se ovšem nevyhýbá karanténa. Divadla se snaží hrát i za cenu záskoků a záměny titulů v hracím plánu. Žádní umělci s rizikovým kontaktem v představeních nevystupují a hlediště zůstávají bezpečná. V nezbytných případech divadla musí plánovaný program rušit bez náhrady a vracet vstupné.

 

#pomozsvemudivadlu

#spolecnetozvladneme

#zvedameopony

Opona.jpg
bottom of page