Znepokojení nad situací v Městském divadle Kladno
Výbor Asociace profesionálních divadel vyjadřuje vážné znepokojení
nad situací v Městském divadle Kladno.
APD dlouhodobě usiluje o kultivaci prostředí v české kultuře, ostatně právě
proto věnovala v minulých měsících a letech takové úsilí na podporu prosazení
zákona o veřejné kulturní instituci. Kladenské divadlo není členem naší asociace,
patří však do páteřní sítě regionálních divadel a jako takové je také příjemcem veřejných prostředků z Programu podpory profesionálních divadel. Ze všech těchto důvodů nám situace kladenského divadla není a nemůže být lhostejná, tím spíš že k podivným otřesům dochází na Kladně opakovaně. Považujeme proto za nezbytné zopakovat několik tezí, byť bychom je rádi pokládali v civilizovaném světě za samozřejmé:
-
Každý zřizovatel nebo zakladatel má nezadatelné právo, ba přímo povinnost určovat směřování své instituce, pověřovat jejím vedením ty, jimž důvěřuje a kteří jsou podle jeho soudu schopni toto směřování naplňovat, jejich práci kontrolovat, hodnotit a z hodnocení vyvozovat důsledky. Vše přitom koná z pověřeni veřejnosti. Jeho vůli tedy koriguje veřejný zájem na duchovním rozvoji společnosti nebo společenství v tom kterém místě.
-
Zodpovědný zřizovatel (zakladatel) tuto svoji povinnost vykonává prostřednictvím standardních nástrojů jako jsou transparentní výběrová řízení s jasnými zadávacími podmínkami konaná s dostatečným předstihem či střednědobé a dlouhodobé strategie a jejich pravidelná evaluace.
-
Zodpovědný divadelní manažer je pak právě jen za takovýchto podmínek ochoten za svěřenou instituci převzít zodpovědnost.
-
Jistě může někdy nastat i situace, která vyžaduje řešení nestandardní. Pak je ale nezbytné takovou situaci také jako krajně nestandardní otevřeně pojmenovat včetně jejích příčin. A to s vědomím, že krom zásahů nějaké vyšší moci se vždy jedná v první řadě o odpovědnost samotného zřizovatele (zakladatele), který zřejmě svojí instituci nevěnoval dostatečnou pozornost, neplnil řádně svou kontrolní roli atd.
Aktuální události v kladenském divadle, kdy dochází k nuceným odchodům členů divadla, kteří veřejně vyjádřili svůj nesouhlas s postupem města, kdy se divadlo na začátku nové sezony ocitlo zcela bez dramaturgů, kdy se překotně stahují nedávno nazkoušené inscenace, kdy se zřejmě ruší spolupráce s již oslovenými tvůrčími týmy a tak dále, je zkrátka absolutně nepřijatelná. Jedná se o plýtvání veřejnými prostředky, absolutní neúctu k práci a času celé řady lidí a naprostou ignoranci základních pravidel solidního fungování a správy veřejných institucí. A je stejně znepokojivé, že takto může nějaké město přistupovat ke svému divadlu i že najde ochotné vykonavatele své vůle, kteří se k takovému jednání propůjčí. To vše navíc v době, kdy na příkladu sousedního Slovenska můžeme v přímém přenosu sledovat, proč je tak důležité si své instituce chránit a důsledně požadovat dodržování pravidel při jejich správě.