top of page

Divadla z celé republiky pomáhají Ukrajině

Od začátku hrůzných událostí na Ukrajině se v České republice zvedla obrovská vlna

pomoci, a to jak od jednotlivců, tak od firem i institucí. Lidem prchajícím před válkou

se rozhodla pomoci i divadla z celé republiky a připojila se tak k Výzvě na podporu

Ukrajiny Asociace profesionálních divadel ČR. Nezůstalo ale jen u vyvěšování

ukrajinských vlajek, nasvěcování budov, nošení stužek a hraní hymny Ukrajiny.

 

Brno

Člen Městského divadla Brno Jakub Przebinda zorganizoval transport osob a materiálu humanitární pomoci přímo na ukrajinské hranice. Transport byl financován z dosavadních příspěvků zaslaných na transparentní účet Actor’s 77 Charity z.s., ze kterého bylo celkem použito zhruba 65 tisíc Kč. Z prostředků byl také zakoupen zdravotnický materiál. Do pomoci se zapojili i další členové Městského divadla Brno, kteří tvořili posádky aut vyjíždějících na polsko-ukrajinské hranice. Na náměstí Svobody se uskutečnil koncert Brno pro Ukrajinu. Komponovaný koncert s Ukrajinou přenášela živě Česká televize a Český rozhlas.

Brněnské Centrum experimentálního divadla poskytuje občanům Ukrajiny vstupenky za symbolickou cenu 1 Kč a realizuje speciální akce pro ukrajinskou komunitu například v HaDivadle. Divadlo Husa na provázku iniciovalo koordinaci brněnských sběrných míst materiální pomoci. Divadlo Radost rovněž nabízí zvýhodněné vstupné pro ukrajinské občany. Spolupracuje s ukrajinskou choreografkou a v rámci brněnské pomoci poskytuje auta s řidiči.

České Budějovice

Jihočeské divadlo uspořádalo finanční sbírku a umístilo kasičku na příspěvky diváků do svého foyer. Stalo se sběrným místem Potravinové banky Jihočeského kraje a ubytovalo ukrajinské uprchlíky. Plánuje uvádět představení pro ukrajinské děti, zábavu pro děti v krizovém centru i benefiční představení.

Hradec Králové

Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla se připojilo k iniciativě kraje a města, jejichž cílem je uspořádat společně v Hradci Králové benefiční koncert. Kromě toho nabídlo divadlo prostor pro ubytování, pracovní místo ve svém lektorském týmu a plánuje tvůrčí programy pro ukrajinské děti.

Jihlava

Horácké divadlo Jihlava ubytovalo ukrajinské rodiny v hereckých bytech, kde jim místo uvolnili hostující herci, kteří se přemístili do domovů svých kolegů. Členové ubytovaných rodin jsou zapojováni do běžného života a brigádně také do práce v divadle. Divadlo pořádá představení pro ukrajinské uprchlíky a členové pomáhají rovněž individuálně.

Liberec

Naivní divadlo Liberec uspořádalo benefiční koncert a ukrajinským uprchlíkům nabízí volná místa na představení zdarma.

Olomouc

Moravské divadlo Olomouc uspořádalo kromě materiální sbírky také koncert na pomoc Ukrajině, jehož výtěžek činil 625 000 Kč. Nabídlo azyl Kyjevskému městskému baletu, připravuje workshopy pro ukrajinské děti a představení s ukrajinskými titulky.

Ostrava

Činoherci Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě zorganizovali sbírku materiálu včetně jeho přepravy. Pro ukrajinské uprchlíky nabízí vstupné za symbolickou korunu s dramaturgickými úvody v ukrajinštině a plánuje nabídnout volné pracovní pozice. Taktéž se připojilo k akci Světlo pro Mariupol.

Plzeň

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla uvedlo komponovaný večer s názvem Bílý akát pro Ukrajinu na podporu ukrajinského Akademického divadla hudební komedie M. Vodyanyho v Oděse. Divadlo ALFA nabídlo ukrajinským rodinám ubytování a nabízí rovněž angažmá pro ukrajinskou herečku či místo v dílnách pro ukrajinskou krejčovou.

Praha

Národní divadlo o víkendu zrealizovalo pro děti z azylových center dopolední představení Laterny magiky. První česká scéna nabízí rezidence a stáže ukrajinským profesionálním umělcům, studentům uměleckých škol a pracovníkům v kultuře. Před začátkem představení nabízí Ukrajincům vstup na volná místa v hledišti historické budovy. Připravuje titulkování do ukrajinštiny. Na téma Ukrajiny zrealizovalo několik online diskuzních pořadů. Na piazzetě Národního divadla se hrála hymna Ukrajiny a proběhla akce Světlo pro Mariupol.

Pražské Dejvické divadlo zrealizovalo výjezdy na Ukrajinu, díky kterým se podařilo dostat na místo jídlo, oděvy i hygienické potřeby, a uspořádalo věcné sbírky či několik benefičních představení, u kterých byl výtěžek ze vstupenek věnován nadacím či Ukrajinskému velvyslanectví. Studentům ukrajinských uměleckých škol nabídne volné vstupenky na představení. Divadlo v Dlouhé umístilo do svých prostor kasičky na příspěvky na pomoc Ukrajině, nabízejí vstupenky za symbolickou korunu ukrajinským dětem a jejich doprovodu a nabídli prostory zkušebny pro různé aktivity pořádané pro ukrajinské děti. Divadlo pod Palmovkou uspořádalo finanční i materiální sbírky, zajistilo sponzora – prádelnu pro uprchlické centrum v bývalém hotelu Mars a nabídlo ubytování i pracovní místo pro ukrajinské herečky či garderobiérky, maskérky a další profese. Plánuje uvést představení s ukrajinskými titulky spojené se souběžným hlídáním dětí a zábavou pro ně a nabízí volný vstup ukrajinským studentům. Navazuje spolupráci s kolegy z Jam Factory ve Lvově v rámci projektu Face to Faith.

Těšín

Těšínské divadlo Český Těšín ubytovalo ukrajinské rodiny, uspořádalo sbírku věcí i financí a dojednalo spolupráci za honorář výtvarníkům ze Lvova i Kyjeva. Divadlo jezdí hrát pro děti v polštině a usiluje o hostování tři loutkařů, kteří by nastudovali hru v ukrajinském jazyce a hráli ji tak pro ukrajinské děti v jejich rodném jazyce. 

Ústí nad Labem

Činoherní studio města Ústí nad Labem zorganizovalo 20. března celodenní benefiční akci, při které se vybralo 115 000 Kč.

Zlín

Městské divadlo Zlín přijalo do svých řad na stáž choreografku z Kyjeva a členové divadla pomáhají v dobrovolnickém centru.

Divadla-pomahaji_400.png
  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page